E-SKLEP
Europejskie Fundusze - Program Regionalny Europejskie Fundusze - Program Regionalny Dolny Śląsk Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Trendy & Nowości

Targi BIOFACH - wreszcie jesteśmy BIO !

Targi BIOFACH - wreszcie jesteśmy BIO !

W lutym 2016 po raz pierwszy mieliśmy przyjemność  pokazywać nasze czekoladki na targach żywności ekologicznej Biofach w Norymberdze. Jest to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w branży ekologicznej w Europie.  Zaskoczył nas ogromny i niespotykany wybór produktów, które są dostępne w wersji ekologicznej.

Jako zeszłoroczni debiutanci (nasza linia produktów BIO pojawiła się na rynku jesienią 2015 roku) po raz pierwszy mogliśmy zaprezentować nasze czekoladki na polskim stosiku pod patronatem stowarzyszenia Polska Ekologia.

Na naszym narodowym stoisku królowały nie tylko tradycyjne polskie smaki. Odwiedzającym targi serwowano zarówno jajecznicę z ekologicznych jaj, bigos w wersji BIO, rozmaite sery i wędliny, pyszne owocowe soki i destylaty, jak i zaskakujące kiszone bio-brokuły, bio-wino z pokrzyw oraz niezwykle pomysłowy chleb z dodatkiem węgla (w niemieckich barwach narodowych!) . Dużym zainteresowaniem wśród gości polskiego stoiska cieszyły się ekologiczne błonniki. Widać było też niezmienną od wielu lat „modę” na wszelkiego rodzaju wyroby z aronii.

Gablota na stoisku podczas Biofach 2016

Nasze czekoladki przyciągały wzrok oryginalną formą opakowań oraz zaskakiwały smakiem. Koneserzy docenili surowe ziarna kakao, a serca łasuchów zostały zdobyte przez imbir w czekoladzie. Wszyscy degustatorzy zachwycali się słodyczą bananów oraz chrupkością orzechów nerkowca.

Na pozostałych stoiskach była możliwość skosztowania wielu innych ekologicznych specjałów. Na jednej z hal wystawienniczych dużą przestrzeń zajmowała strefa jedzenia wegańskiego. Tam degustowano m.in. „steki” z tofu – bardzo specyficzne, ale też bardzo smaczne danie. Poza trendem WEGAN na targach Biofach inną bardzo wyraźną tendencją było dążenie, by produkt posiadał nie tylko certyfikat ekologiczny, ale także wpisywał się w filozofię zdrowego odżywiania, czyli po prostu był „FIT”.

Zapoznani z najnowszymi trendami, pełni wrażeń i bogatsi o nowe kontakty w branży specjalizującej się w produkcji bio-żywności jesteśmy gotowi w dalszym ciągu rozwijać naszą linię ekologicznych czekoladek Doti Natural.

 

25 February 2016
Facebook Google+ Linkedin Twitter