E-SKLEP
Europejskie Fundusze - Program Regionalny Europejskie Fundusze - Program Regionalny Dolny Śląsk Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Świat Doti

Odważ się być mądrym - nagroda dla założycielki Doti

Odważ się być mądrym - nagroda dla założycielki Doti

4 października, podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Rektor uczelni prof. Jarosław Bosy wręczył założycielce Doti, Pani Dorocie Mroczkowskiej, statuetkę-tytuł Sapere auso (łac. Odważ się być mądrym). O tym komu i za co się ją przyznaje przeczytacie w naszym artykule.

Renomowana uczelnia

Sapere auso to statuetka-tytuł corocznie przyznawana absolwentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Otrzymują ją absolwenci wyróżniający się osiągnięciami zawodowymi, działalnością społeczną, gospodarczą, samorządową, kulturalną lub sportową. Są to osoby aktywnie wspierające działalność Uniwersytetu rozsławiając jego imię. W tym roku nagrodę otrzymała założycielka i właścicielka Rodzinnej Fabryki Czekoladek Doti ze Smolca – Pani Dorota Mroczkowska.

Przyznający nagrodę Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jedną z najlepszych uczelni specjalistycznych w kraju. O jej wysokim poziomie świadczyć może fakt, że od lat notowana jest w międzynarodowym Rankingu Szanghajskim w kategorii najlepszych uczelni świata w dziedzinach Food Science & Technology, Veterinary Science i Chemical Engineering. Weterynaria i nauki o żywności zostały także uznane za najlepsze kierunki w Polsce w rankingu „Perspektywy”. Ponadto wydział biotechnologii i nauk o żywności oraz wydział medycyny weterynaryjnej zdobyły wyróżniające oceny A+ w ostatniej ewaluacji jednostek naukowych.

We Wrocławiu uczelnia powstała w 1945 r. jako wydział Uniwersytetu i Politechniki, samodzielnie funkcjonując od 1951 r. jako Wyższa Szkoła Rolnicza, zmieniając następnie w 1972 r. nazwę na Akademię Rolniczą. Uniwersytet Przyrodniczy (nazwa ta obowiązuje od 2006 roku) historycznie nawiązuje do tradycji dwóch, znakomitych polskich uniwersytetów znajdujących się na kresach wschodnich - Akademii Rolniczej w Dublanach i Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

Wspólna historia

Założycielka firmy, Pani Dorota Mroczkowska studiowała na Uniwersytecie Przyrodniczym technologię żywności. Dzięki ukończonym studiom posiadała ona bazę teoretyczną i praktyczną pomocną w dalszym rozwoju zawodowym. Jej związek z uczelnią nie skończył się jednak wraz z ukończeniem studiów. Firma Pani Doroty od ok. 15 lat współpracuje z uniwersytetem w zakresie prac rozwojowych i doradztwa. Jednym z najnowszych i innowacyjnych projektów jest kandyzowanie aronii z użyciem sorbitolu zamiast części cukru. Z tak przygotowanej aronii kandyzowanej powstała w Doti przekąska czekoladowa odpowiadająca aktualnym trendom żywieniowym. Aronia została pokryta czekoladą mleczną bez cukru, z dodatkiem naturalnego słodzika erytrytolu oraz wysoko przyswajalnego białka mlecznego. Firmę z uczelnią łączą również jej pracownicy oraz praktykanci – wielu pracowników, podobnie jak Pani Dorota, ukończyło uniwersytet przyrodniczy. W Doti powstawały również prace magisterskie, m.in. odnośnie przechowywania wyrobów czekoladowych.  

Polskie Premium

Przez 30 lat swojej działalności Doti zdążyło wyrobić sobie markę i pozycję na rynku, zdobywając uznanie nie tylko lokalnych konsumentów, lecz także najbardziej wymagających klientów na całym świecie. Nie byłoby to możliwe bez wiedzy, zaangażowania i pasji Pani Doroty. Dzięki jej staraniom Rodzinna Fabryka Czekoladek Doti od wielu lat pozytywnie wpływa na otoczenie społeczne, a także buduje wizerunek polskiego produktu wysokiej jakości wpisującego się w nowoczesne trendy żywnościowe.

05 October 2021
Facebook Google+ Linkedin Twitter