E-SKLEP
Europejskie Fundusze - Program Regionalny Europejskie Fundusze - Program Regionalny Dolny Śląsk Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Świat Doti

Nie tylko dla zakochanych, czyli czy i jak obchodzić walentynki w pracy

Nie tylko dla zakochanych, czyli czy i jak obchodzić walentynki w pracy

Co to za święto – Walentynki?

Walentynki nie są tradycyjnym świętem polskim. Rozpowszechniony obecnie sposób ich celebrowania przyszedł do nas z Zachodu. Tymczasem korzenie tego święta sięgają III wieku n.e., gdy cesarz Klaudiusz II zakazał ślubów mężczyznom w wieku 18-37 lat, by móc wysyłać ich na pole bitwy. Wbrew zakazowi Cesarza, Biskup Walenty potajemnie udzielał ślubów zakochanym, za co skazany został na karę śmierci. Będąc w więzieniu zakochał się w córce strażnika, a przed egzekucją, która nastąpiła 14 lutego 269 lub 270 r., napisał dla niej kartkę z liścikiem miłosnym.

W średniowieczu historia o Walentym rozpowszechniła się, a w 1496 r. Biskup Walenty został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI. Z czasem tradycja obchodzenia 14 lutego jako Święta Zakochanych nabrała rozpędu, a w niektórych krajach zwyczaj obdarowywania się kartkami walentynkowymi urósł do miana święta narodowego, zyskując zarówno rzesze zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że jest to sztuczne święto, a miłość powinno wyrażać się każdego dnia, a nie jedynie 14 lutego.

Jakkolwiek krwawy jest rodowód Święta Zakochanych, nie da się zaprzeczyć, że nabrało ono takiej popularności, również w Polsce, że trudno przejść obok niego obojętnie. Walentynki to święto, które większość z nas traktuje z przymrużeniem oka. O ile większość Świąt w Polsce ma charakter poważny i dostojny, Dzień Świętego Walentego jest wreszcie okazją do uśmiechu i podzielenia się z innymi pozytywną energią. Chociaż u podłoża święta leżą bardzo prywatne i intymne uczucia do drugiej osoby, często włączamy się w grę walentynkową w znacznie szerszym zakresie i składamy życzenia, wysyłamy kartki lub drobne prezenciki do bliskich osób – nie tylko tych, co do których żywimy romantyczne uczucia.

Walentynki w pracy?

Skoro święto to jest już tak popularne i wszechobecne, czy powinniśmy obchodzić je również w pracy? Dla wielu osób pomysł taki wydaje się niedorzeczny i nie licujący z powagą firmy. Równocześnie jednak wiele firm na co dzień prześciga się w pomysłach jak sprawić, by ich pracownicy czuli się w pracy dobrze i z zadowoleniem wykonywali swoje obowiązki. Może więc włączenie się w zabawę walentynkową nie będzie wcale złym pomysłem?

Dzień Zakochanych to święto, w którym możemy sprawić innym drobną radość, wywołać uśmiech na twarzy i sprawić, by poczuli się lepiej, nawet jeśli nie są w stałym związku i nie mają nikogo, komu chcieliby podarować kartkę w kształcie serca.

Jest wiele sposobów, by umilić pracownikom ten dzień – wystarczy drobny gest, który pokaże, że ktoś o nich pomyślał. Może to być odświętny wystrój biura, kwiatek, drobny upominek lub niespodziewany poczęstunek, który uprzyjemni dzień. Odrobina fantazji na pewno nie zaszkodzi i pozytywnie zaskoczy pracowników.

Przy planowaniu Walentynek firmowych należy oczywiście wykazać się taktem i nie przesadzać z nadmierną ekspresją i epatowaniem czerwonymi sercami. Nie wszyscy lubią walentynki, być może też część osób przechodzi właśnie trudny okres w związku lub właśnie straciło kogoś bliskiego. Najlepiej obchody Walentynek w pracy ograniczyć do symbolicznego gestu, który będzie dla każdego Pracoumilaczem, a nie kolejnym wielkim eventem firmowym, na którym trzeba być, niezależnie od tego czy ma się na to ochotę, czy nie. Jeśli trafimy na ekipę, która lubi świętować walentynki - z pewnością przejmie ona inicjatywę i przeniesie świętowanie na wyższy poziom ????

Jak obchodzić walentynki firmowe?

Najbardziej znany sposób obchodzenia walentynek to przesyłanie sobie kartek oraz obdarowywanie się nawzajem czekoladkami, które nieodłącznie kojarzą się ze słodkimi uczuciami, którym darzą się zakochani.

Jeśli nie mamy zatem oryginalnego pomysłu na prezent walentynkowy dla pracowników, można po prostu osłodzić im ten dzień obdarowując ich słodkościami lub szykując słodki poczęstunek.

W naszej ofercie czekoladek Doti mamy specjalną linię przygotowaną na takie okazje – tercet Love z serduszkiem jako prezent na Walentynki. Zawiera on aż trzy smaki czekoladek, szczególnie polecanych jako smaki miłości. Przy takim słodkim podarunku nikt nie będzie miał wątpliwości co do intencji i z jakiej okazji dostał taki prezent.

Jeśli chcielibyśmy, by nasz słodki upominek miał nieco bardziej neutralny charakter, warto przyjrzeć się ofercie owoców i orzechów w czekoladzie w ręcznie pakowanych torebkach z zawieszką. Zawiera ona najszerszy wybór smaków i pozwala na przygotowanie różnorodnych zestawów smakowych. Jeśli każdy dostanie inny smak czekoladek, pracownicy będą wzajemnie się częstować, co może to pozytywnie wpłynąć na relacje i współpracę między pracownikami w biurze. Całą ofertę czekoladek Doti w butikowych torebkach można zobaczyć tutaj.

Jeśli zamiast upominku myślicie o specjalnym poczęstunku w dniu świętego Walentego dla waszych pracowników, warto przyjrzeć się gotowemu zestawowi czekoladek Doti, przygotowanemu dla większego zespołu. Każdy taki zestaw zawierający od 1 do 5 kg czekoladek przygotowany jest dla 10, 20, 40 lub nawet 60 osób. Wystarczy kilka talerzyków i walentynkowa uczta zmysłów gotowa! Więcej szczegółów i możliwość szybkiego zakupu w sklepie internetowym Doti.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój stosunek do Święta Walentego i obchodzenia 14 lutego w pracy, słodka niespodzianka będzie zawsze mile widziana i pomoże w tworzeniu dobrej atmosfery i budowaniu relacji.

A czekoladki Doti mają moc dopieszczania relacji… 

25 January 2023
Facebook Google+ Linkedin Twitter